Twoja strona internetowa długo się ładuje, a ty jesteś przekonany, że jest to wina słabego połączenia internetowego lub niewystarczającej mocy twojego urządzenia? Zastanów się, czy nie warto poszukać problemu trochę głębiej i sprawdzić, czy coś nie spowalnia twojej witryny od pierwszych sekund uruchomienia.
Dlaczego należy zwrócić uwagę na szybkość ładowania strony?
Mogłoby się wydawać, że prędkość strony wpływa tylko na odczucia użytkownika podczas korzystania z witryny, jednak rzeczywistość okazuje się być trochę inna. Długi czas ładowania strony niesie za sobą pewne skutki i poniżej postaram się kilka z nich przedstawić.
Co powoduje wolno ładująca się strona?
- utrata użytkowników
To, co pierwsze przychodzi nam na myśl to na pewno własne odczucia spowodowane wolno ładującą się stroną. Zazwyczaj po kilku sekundach czekania rezygnujemy, opuszczamy stronę i poszukujemy informacji na innych serwisach. Długi czas wczytywania strony łączy się to nie tylko z utratą użytkowników, ale także z negatywnymi skojarzeniami ze stroną.
Aż 40% użytkowników rezygnuje z pozostania na stronie jeżeli jej czas ładowania się wynosi ponad 3 sekundy.
- mniejsza widoczność w wynikach wyszukiwania Google
Sama prędkość ładowania się strony internetowej nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce, jednak przekłada się to na zachowanie użytkowników, których zachowanie w dużej części odpowiada za te wyniki.
- mniejszy współczynnik konwersji
W przypadku płatnych kampanii współczynnik konwersji jest niezwykle ważny. Wydając pieniądze na reklamowanie strony internetowej, która nie zachęci odbiorcy długim czasem ładowania, wykorzystujemy budżet, który nie przyniesie rezultatów w wynikach.
Gdy strony ładują się w 1 sekundę, średni współczynnik konwersji wynosi prawie 40%. Przy 2-sekundowym czasie ładowania, współczynnik konwersji spada już do 34%. Przy 3 sekundach współczynnik konwersji zaczyna się wyrównywać i wynosi 29%, a najniższą wartość osiąga przy 6-sekundowym czasie ładowania. – Portent, 2022
Źródło: Portent
- wyższy współczynnik odrzuceń
Pokazuje on jaka część użytkowników opuszcza stronę bez wykonania żadnej interakcji. Dane przedstawione przez Google przedstawiające zależność między czasem ładowania strony, a prawdopodobieństwem opuszczenie przez użytkownika strony bez żadnej interakcji:
Źródło: Think with Google
Korzyści szybko ładującej się strony internetowej
- mniejsza frustracja użytkownika spowodowana długim czasem oczekiwania
- lepsze pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania
Szybkość strony jest jednym z czynników rankingowych Google, w którym nawet niewielkie zmiany mogą przynieść korzystne rezultaty. Głównie kierowany jest do urządzeń mobilnych, które czasami wymagają więcej czasu na załadowanie strony.
- wyższy współczynnik konwersji
Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że im szybsza strona, tym więcej zadowolonych użytkowników, którzy chętnie dokonają zakupu lub wyrażą zainteresowanie zrobieniem tego w przyszłości.
Blisko 70% konsumentów przyznaje, że szybkość strony wpływa na ich skłonność do zakupu u sprzedawcy internetowego. – Unbounce, 2019
- mniejszy współczynnik odrzuceń
- szybsza indeksacja stron przez roboty Google
Prędkość strony ma też duże znaczenie dla robotów indeksujących strony, które lepiej crawlują strony ważące mniej. Co więcej, roboty wyszukiwarek mają ograniczoną liczbę stron, które są w stanie indeksować podczas jednej wizyty na stronie, co określane jest mianem “Crawl Budget”. Na współczynnik indeksacji, crawl rate limit, wpływa kondycja crawla, na którego stan przyczynia się wiele czynników technicznych. Jednym z nich jest szybkość ładowania strony, ponieważ często zdarza się, że roboty pomijają witryny, które sporo ważą i nie są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem prędkości ładowania. Późniejsze dodanie strony do indeksu może być długie, a czasami nawet bezskuteczne.
Co wpływa na długie ładowanie się strony?
Aby zbadać źródło dużego obciążenia strony należy wziąć pod lupę zarówno serwer, który przechowuje stronę, jak i kod, z którego witryna jest stworzona.
Powody ze strony serwera
Hosting jest miejscem gdzie przechowywane są wszystkie pliki o naszej stronie. Jego jakość i poprawność działania mają więc niezwykłe znaczenie, aby witryna wyświetlała się poprawnie.
Zagłębiając się w ten temat należy poświęcić chwilę na zrozumienie o czym tak naprawdę mowa. Proces ładowania strony internetowej, w wielkim skrócie, polega na wymianie informacji między przeglądarką, a serwerem. To ze strony serwera przesyłane są pliki, dzięki którym przeglądarka jest w stanie wyświetlić stronę. Jeżeli więc czas oczekiwania ze strony hostingu jest za długi, zmniejsza się prędkość strony, co niesie za sobą wcześniej wspomniane konsekwencje.
WordPress
WordPress jest darmowym oprogramowaniem, za pomocą którego można stworzyć stronę internetową bez znajomości kodu i zasad programowania. W jego panelu można dokonywać modyfikacji i udoskonaleń kodu samodzielnie. Do dyspozycji otrzymujemy szereg darmowych szablonów i motywów, na których możemy oprzeć naszą witrynę. Należy jednak robić to z głową i pamiętać, że więcej nie znaczy lepiej.
- wtyczki – są przydatnym dodatkiem podczas prowadzenia własnej strony internetowej, jednak ich ilość najlepiej ograniczyć do minimum. Wykorzystujemy je w celu zwiększenia funkcjonalności i poprawności strony lecz często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że instalując ich zbyt wiele, osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Niestety potrafią one obciążyć stronę, przez co korzystanie z niej jest mniej przyjemne. Warto rozejrzeć się za wtyczkami, które łączą w sobie kilka funkcji, dzięki czemu jedna będzie w stanie spełnić zadania dotychczasowych kilku.
- aktualizacje – temat dość sporny, ponieważ wiele mówi się o błędach występujących w najnowszych aktualizacjach, jednak to nie jest powód, aby trzymać się przestarzałej wersji WordPressa z nagromadzonymi przez długi czas danymi. Jeżeli nie czujemy się pewni nowości lepiej jest chwilę odczekać, rozejrzeć za opiniami pozostałych użytkowników, aby czuć się pewniej podczas całego procesu instalacji.
- pamięć podręczna – w tym przypadku warto zainwestować we wtyczkę, która pozwoli nam regularnie czyścić pamięć podręczną, co odciąży serwer i przyspieszy czas ładowania strony.